Yeni İş Yeri Açanlara Vergi Muafiyeti – İstisnası

Yeni İş Yeri Açanlara Vergi Muafiyeti – İstisnası

2016 yılında ortaya konulan en önemli desteklerden birinin ayrıntıları 05.05.2016 tarihli resmi gazete ile belirlendi. Gelir vergisi 292 seri numaralı genel tebliği ile ilk kez işyeri açan gençlere vergi istinası getirilmiştir. Bir başka deyişle genç işverenler için kazanlarından alınacak vergiler için istisna getirilmiştir. Vergi istisnası 75.000 TL ile sınırlı olacak ve 3 yıl (üç vergilendirme dönemi) boyunca yararlanılabilecektir. Her vergilendirme döneminde yıllık 75.000 TL uygulanacak olan vergi muafiyeti ertesi yıla devretmiyor. Vergi muafiyeti 10.02.2016 tarihi itibariyle geçerlidir.

Vergi Muafiyeti – İstisnası Şartları Nelerdir?

Muafiyetten yararlanmak için en önemli şart 29 yaşını doldurmamış olmak.
1- Vergi dairesine işyeri bildirgesi yani işe başlama dilekçesi (ise-baslama-dilekcesi-ornegi) kanuni süresi içinde verilmiş olmalı (dilekçe vergi dairesine işe başlama tarihi itibariyle 10 gün içinde verilmeli)
2- Genç girişimcinin kendi işinde fiilen çalışması veya işin yönetiminin (sevk ve idare) genç girişimci tarafından yapılması. Fikri ve bedeni mesai sarf etmek. Bu şart seyahat, hastalık, askerlik, tutukluluk gibi zorunlu hallerde ihlal edilmiş sayılmamaktadır.
3- İşyerinin adi ortaklık olması durmunda ortaklığın başladığı tarih itibariyle kanun maddesindeki şartları taşımalı
4- Ölüm nedeniyle işyerinin eş ve çocuklara devri haricinde, hali hazırda bulunan işyerinin eş veya üçüncü dereceye kadar hısımları tarafından devralınmamış olmalı
5- Mevcut bir işletmeye veya mesleki faaliyete sonradan sonradan ortak olunmaması.
6- Genç girişimcinin işyerini açtığı tarih itibariyle 29 yaşını doldurmamış olmalı.
7- Girişimcinin ilk defa vergi mükellefi olması yani ilk defa işyeri açması (Ticari, zirai veya serbest meslek faaliyeti)

İşyeri Açanlara Vergi Muafiyeti

İşyeri Açanlara Vergi Muafiyeti

29 yaşın altındaki genç girişimciler açtıkları işyerinde 3 yıl boyunca vergi ödemeyecekler.

Konu ile ilgili ayrıntılı bilgiye Vergi Muafiyeti – Resmi Gazete linkinden ulaşabilirsiniz.

Previous Netsis Klavye Kısayol Tuşları
Next Gerçek Kişi Mükelleflerde Yol Haritası

Yazar Hakkında

Ahmet Şengül - SMMM
Ahmet Şengül - SMMM 58 gönderiler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını 2011 yılında kazandıktan sonra 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde açtığı Mali Müşavirlik bürosuyla hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

Şirket Kuruluş

Limited Şirket Kuruluş İşlemleri

Limited Şirket Kuruluş İşlemleri Şirket Kuruluşunda Gerekli Evraklar Yapılacak İşlemler,Mali Müşavir, Sermaye Bedeli, Kuruluş Süresi, Yapılacak Masraflar.

Şirket Kuruluş

Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları

Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları Şahıs İşletmelerinin Sermaye Şirketlerinden Farkları, Avantajları Dezavantajları.

Şirket Kuruluş

Şahıs İşletmeleri

Şahıs işletmeleri gerçek kişilerin (18 yaşını doldurmuş) açtıkları işletmelerdir. Tek kişi ile kurulabilmektedir ve fatura ve diğer evraklarda şahsın ismi ve TC kimlik numarası kullanılmaktadır.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Bu gönderiye yorum yapan ilk siz olun

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.