Yabancı Uyrukluların Şirket Kuruluşu

Yabancı Uyrukluların Şirket Kuruluşu

Yabancı Uyruklu Kişilerin Şirket Kuruluş Aşamaları

Türk vatandaşı olmayan kişi veya Türkiye dışında kurulmuş olan bir şirketin Türkiye’de şirket kurabilmesi için gerekli olan belgeler ve işlemler iki bölümde ele alınabilir.

Yabancı Uyruklu Kişilerin İşyeri Açılışı

Yabancı Uyruklu Kişilerin Şirket Kuruluşu

Ticaret Sicil – Ticaret Odası Bölümü

Yabancı uyruklu kişilerin Türkiye’den alınmış potansiyel vergi numaraları ile mersis e kayıt olmaları gerekmektedir. Mersis e kayıt işlemi Ticaret Odasında yapılmaktadır. Eğer bu kişi şirket müdürü olacaksa ikamet tezkeresi alması şarttır. Sadece ortak olacaksa ikametini gösterir belgenin de ticaret odasına verilmesi şarttır. (çoğu ülkenin kimlik kartlarında adres bilgisi yer almaktadır ve ticaret odası tarafından kabul edilmektedir.) Yabancı uyruklu kişinin pasaport tercümesi yapılıp noterden onaylanması gerekmektedir. Eğer Türkiye’de kurulacak şirkete ortak olacaksa şirketin ülkesinde bulunan ticaret sicil evrakları apostilli olacak ve Türkçe tercümesi yapılacak. Türkiye’de şirket kurmak için karar alınacak ve alınacak kararda yetkili olarak bir kişi bildirilecektir. Tabi ki bu evrakların da tercümesi yapılması ve noterden onaylanması gerekmektedir. Limited Şirket’te asgari sermaye bedeli 10.000 TL’dir.

Vergi Dairesi Bölümü

Yabancı uyruklu kişilerin potansiyel vergi numarası alabilmeleri için tercüme edilmiş pasaport fotokopileri ve Türkiye’de ikamet adresi beyan etmeleri gerekmektedir.

Yabancı uyruklu şirketler ise apostilli sicil evrakları ve aldıkları şirket kuruluş kararlarının Türkçe tercümesi ve noter onaylı evraklarının fotokopileri vermeleri yeterlidir.

Bu konuda sıkça sorulan soru

Yabancı Ortaklı Şirket kuruluşunda Türk ortak olması gerekiyor mu? Hayır Türk ortak gerekmiyor fakat Şirket müdürünün Türkiye’de ikamet adresi olması gerekiyor. TTK ya göre ortaklardan en az bir kişinin müdür olması gerektiğinden dolayı Türkiye’de ikamet adresi bulunan kişiler şirket kuruluşu yapabilirler.

Previous Şahıs Şirketleri Nasıl Kurulur? Bilmeniz Gerekenler
Next Gelir Vergisi Oranları

Yazar Hakkında

Ahmet Şengül - SMMM
Ahmet Şengül - SMMM 58 gönderiler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını 2011 yılında kazandıktan sonra 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde açtığı Mali Müşavirlik bürosuyla hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

Şirket Kuruluş

Şahıs Firması Kapanış İşlemleri

Şahıs Firması Kapanış İşlemleri Şahıs Firmalarında Kapanış Nasıl Yapılır? Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir? Kapanış İşlemi Ne Zaman Tamamlanır?

Şirket Kuruluş

Limited Şirketler

Limited şirketler asgari 10.000 TL sermaye ile en az bir ve en fazla elli kişi tarafından kurulan Türk Ticaret Kanununda sermaye şirketi sınıfında bulunan şirket türüdür.

Şirket Kuruluş

Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları

Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları Şahıs İşletmelerinin Sermaye Şirketlerinden Farkları, Avantajları Dezavantajları.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Bu gönderiye yorum yapan ilk siz olun

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.