Şahıs Firması Kapanış İşlemleri

Şahıs Firması Kapanış İşlemleri

Şahış firmalarında (şahıs işletmelerinde) kapanış işlemleri limited şirketler ve anonim şirketlerin (sermaye şirketleri) kapanış işlemlerinden çok daha kolay ve masrafsız yapılmaktadır. Çünkü sermaye şirketlerinde kapanış işlemlerini yapabilmeniz için öncelikle tasfiye sürecine girmeniz gerekmektedir. Şahıs firmaları veya diğer adıyla şahıs işletmelerinde kapanış işlemleri için ilk kural işin fiilen terk edilmesi gerekmektedir. Fiilen terk edilmemiş işyerinde kapanış işlemi yapılamaz.

Fiilen terk edilen işyerlerinde kapanış 30 gün içerisinde vergi dairesine bildirilen İŞE BAŞLAMA – BIRAKMA bildirimiyle yapılır. Bildirim örneğine işi bırakma dilekçesi linkinden ulaşabilirsiniz. Yani işi ve işyerini terk ettikten sonra 30 gün içerisinde dilekçe vererek işyerini kapattığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Eğer alım satım işi yapıyorsanız firma kapanış tarihinde herhangi bir stok bırakmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde firmanın defterinde kayıtlı bulunan demirbaşların da defterden kaydının silinmesi gerekmektedir. Kayıtların silinebilmesi için fatura kesilmesi gerekmektedir.

Peki demirbaşlar çok eski veya demirbaşları satamıyoruz, bu durumda demirbaşın defter kaydından çıkarılması nasıl olacaktır? Böyle bir durum mevcut ise defter kayıtlarından çıkarabilmek için firma sahibi demirbaşlarını kendisine fatura etmelidir.

Kapanış esnasında bir diğer önemli husus ise eğer yazar kasa kullanıyorsanız kapanış tarihinde yazar kasanın da kapanışının yapılması gerekmektedir. Yani kapanış tarihiniz yazar kasanın kapanışının yapıldığı tarih olmalıdır.

Yazar kasa kapanışı ise yetkili servise götürerek hurdaya ayırma veya hafızasının sökülmesi şeklinde yapılmaktadır.

Kapanış tarihinden itibaren 30 gün içinde kullandığınız yazar kasaya ait ÖKC levhasının ve kullandığınız fatura ciltlerinin tamamının vergi dairesine teslim edilerek, kullanılmayan boş kalmış fatura nüshalarının vergi dairesi tarafından imha edilmesini sağlamaktır.

Her ne kadar kapanış için dilekçe vermiş olsanız da vergi dairesi kapanış işlemini ancak yoklama memurunun işyerini son kez ziyaret edip kapanışın gerçekleştiğini bildirir yoklamasıyla işlem tamamlanmış olacaktır.

Previous Şahıs İşletmeleri
Next Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları

Yazar Hakkında

Ahmet Şengül - SMMM
Ahmet Şengül - SMMM 58 gönderiler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını 2011 yılında kazandıktan sonra 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde açtığı Mali Müşavirlik bürosuyla hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

Şirket Kuruluş

Yeni İş Yeri Açanlara Vergi Muafiyeti – İstisnası

Vergi istisnası 75.000 TL ile sınırlı olacak ve 3 yıl (üç vergilendirme dönemi) boyunca yararlanılabilecektir. Vergi istisnasından kimler yararlanabilir?

Şirket Kuruluş

Şahıs İşletmeleri

Şahıs işletmeleri gerçek kişilerin (18 yaşını doldurmuş) açtıkları işletmelerdir. Tek kişi ile kurulabilmektedir ve fatura ve diğer evraklarda şahsın ismi ve TC kimlik numarası kullanılmaktadır.

Şirket Kuruluş

Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları

Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları Şahıs İşletmelerinin Sermaye Şirketlerinden Farkları, Avantajları Dezavantajları.

15 Yorum

 1. emraho
  Mart 12, 22:03 Cevapla

  merhaba 1 yıl önce abimlerle bilişim üzerine bir iş yeri actık 1 2 ay kovaladık sonra tüm paramızı bi dolandırıcıya kaptırdık ve 1. yıldır onunla uğrasıyorduk iş yeri aklımızdan tamamen cıkmıstı evi göstermistik hom ofis olarak bu iş yerini nasıl kapatabilirim masrafım olurmu

  • Merhaba mükellefiyeti şahıs işletmesi olarak açtıysanız vergi dairesine dilekçe vererek kapanış işlemini yapabilirsiniz. Vergi borçlarınızı ödemeniz gerekir fakat kapanış işin herhangi bir masrafınız olmaz. Geçen süre içerisinde vergi dairesine beyanlarınız verilmediyse bağlı olduğunuz vergi dairesi re’sen terk (kapanış) işlemini de yapmış olabilir. Bağlı olduğunuz vergi dairesine gitmenizde fayda var.

 2. RIDVAN ŞAHAN
  Mart 15, 15:48 Cevapla

  merhaba ben guvnelık dwnışma ve temızlık için şahısşirketi açtım ve hiç bır yerden proje bulamadığım için işim ilermiyor ve kapatmayı düşünüyorum bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

  • Merhaba. Sözleşme yaptığınız mali müşaviriniz bu konuda yardımcı olacaktır. Kendisiyle görüştünüz mü?

 3. Vedat
  Nisan 06, 17:31 Cevapla

  Merhaba apar topar askere aldılar beni ve işyerim öylece kaldı ,baskalari gelip aynı işyerine açtılar yeni vergi levhası ile ,Ben Muhasebecime kapatmasını söylemiştim ancak kendisine bir miktar borcum olduğu icin,Bana borcunu ödemeden şirketin kapanmaz dedi Ancak şuan hiç ödeyecek durumum yok herşeyim alt,üst oldu…Boş yere şirket açık görünüyor ve çok zor durumdayım Ne yapmam gerekiyor Lütfen bir yol söyleyin bana.

  • Ahmet Şengül - SMMM
   Nisan 07, 00:06 Cevapla

   Merhaba. Eğer izne çıkmak gibi bir imkanınız varsa askerlikle ilgili alacağınız tüm belgelerle (özellikle hangi tarih itibariyle askere alındığınızı gösteren) vergi dairesine gidip durumu izah ederek geçmişe dönük olarak işyerinizin kapanışını yaptırtmanız mümkün olabilir. Vergi dairesiyle yüzyüze görüşmeniz işlerinizi daha da kolaylaştıracaktır. İzin imkanınız yoksa yine aynı belgelerle birlikte ilgili vergi dairesine durumu izah eden bir dilekçe ile iadeli taahhütlü olarak posta göndermeniz gerekiyor.

 4. vedat
  Nisan 07, 00:16 Cevapla

  Peki ama muhasebeci ben olmadan kapanış veremezsiniz evrakların bende diyor…Benim elimde sadece vergi levhası ve boş faturalarım var başka birşey gerekiyor mu?Ayrıca bireysel olarak bu dediklerinizi yaparsam kapanış yapabilir miyim?Zaten elimde hiçbir şey kalmadı Kalan malzemelerimide dükkan sahibi eskiciye vermiş.

  • Ahmet Şengül - SMMM
   Nisan 07, 00:23 Cevapla

   İşyeri kapanışını kendiniz yapabilirsiniz. Kapanış esnasında kullanmadığınız (boş) faturaların iptal edilmesi gerekiyor. Fatura iptali vergi dairesinde memurun hazırladığı tutanakla yapılıyor. Anladığım kadarıyla kullanılmayan faturalarınız sizde mevcut. Diğer evraklarınızı da mali müşavirinizden istemeniz durumunda size verecektir. Tabi ki yazdıklarımdan size hizmet vermiş mali müşavirinize borcunuzu ödemeyin gibi bir anlam çıkartmayınız.

   • vedat
    Nisan 07, 00:28 Cevapla

    Tabikide borcumu odiycem ama şuan durumum yok ve muhasebecim bana borcum olduğu için yardımcı olmuyor…Başka ne evrak gerekiyor kapanış icin..Benim elimde vergi levhası,boş faturalar,ve askerlik kağıdımmevcut…Ayrıca işyerindeki malzemeleri eskiciye vermiş mal sahibi ve dükkanı başkası kiralayıp kendisi vergi levhasını almış ve çalışıyor şuan.

    • Ahmet Şengül - SMMM
     Nisan 07, 00:32 Cevapla

     Yazar kasanız varsa onun yetkili servisten kapatılması gerekiyor. Bir de işletmenizde kalan stoklara ilişkin fatura kesmeniz istenecektir. Bunların haricinde işyeri kapanışı için gerekli bir evrak yok. Vergi dairesine gittiğinizde size yardımcı olurlar.

     • vedat
      Nisan 07, 00:39

      Yok yazar kasa kullanmadım…Sadece fatura kullaniyordum…Ayrıca dükkandan yani işletmede geriye hiçbir şey kalmamış 🙁 stok falanda yok bı sorun olur mu?Çünkü muhasebecim hiçbir şekilde yardımcı olmuyor Dediği tek şey paramı vermezsen kapaniş yapmam ve ben olmadan kapatamazsin ayrıca vergi üzerine kalır ve borcun çoğalır diyor :(( …Bu arada çok teşekkür ederim efendim anlayışınız ve cevaplarınız için.

     • Ahmet Şengül - SMMM
      Nisan 07, 00:43

      Vergi dairesine durumu izah ettiğinizde sorun yaşamazsınız. Geçmişe dönük kapanışınızı da yaparlar. En azından cezai bir durumla karşılaşmamış olursunuz. Hayırlı teskereler size.

     • vedat
      Nisan 07, 00:46

      Çok teşekkür ederim efendim sağolun 🙂

 5. mhmtgüven
  Nisan 10, 15:28 Cevapla

  merhaba instagram üzerinden ev yapımı ürünler satmaktayım aylık ortalama 100 siparişim oluyor.
  Bir kargo firmasıyla anlaşma yapıp kargolarımı kapıda ödeme olarak göndermek istiyorum. Bunun için kargo firmaları vergi mükellefi olmam gerektiğini söyledi benim bu durumda ne yapmam gerekiyor. Şahıs şirketi kurup evimi ofis olarak göstersem çok masrafım olurmu

  • Ahmet Şengül - SMMM
   Nisan 10, 17:17 Cevapla

   Merhaba. Satış yaptığınız için vergi mükellefi olmanız gerekiyor. İletişim bilgilerimizdeki numarayı ararsanız şahıs şirketi kuruluşuyla ilgili evraklar ve masrafları konusunda bilgi verelim.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.