Limited Şirket Kuruluş İşlemleri

Limited Şirket Kuruluş İşlemleri

Limited Şirket Kuruluşu

Limited Şirket kuruluşu yapmak istiyorum, nerden başlamalıyım? nasıl şirket kurulur? Şirket kuruluş masrafları nelerdir? gibi soruları bulunanlar yazının devamını okuduğunda sanırım birçok soru işaretine cevap alabilecekler.

Şirket kurmak istiyorsunuz ve hangi şirket türünü kuracağınıza karar veremediyseniz öncelikle iki şirket türü hakkında basit bir açıklama yapalım. Yapılacak açıklamalar İzmir’de limited şirket kuruluşuyla ilgili bilgiler içermektedir, diğer şehirlerde bazı uygulamalar farklılık gösterebilir.

Limited şirketler asgari 10.000 TL sermaye ile en az bir ve en fazla elli kişi tarafından kurulan Türk Ticaret Kanununda sermaye şirketi sınıfında bulunan şirket türüdür. Ortakların sorumlulukları koydukları sermaye kadar olmaktadır. Yeni gelen Türk Ticaret Kanunundan önce en az iki ortak gerekirken şuan tek ortaklı olarak kuruluş yapılabilmektedir. Limited şirketi kuruluşuyla ilgili olarak Limited Şirketler başlıklı yazımıza bakabilirsiniz.

Anonim şirketler ise asgari 50.000 TL sermaye ile en az bir kişi tarafından kurulan şirket türüdür. Ortakların sorumlulukları koydukları sermaye kadardır. Limited şirketlerden sermaye ve ortak yapısı olarak farklılık göstermekle birlikte, limited şirketlerin yapamadığı ama anonim şirketlerin yapabileceği işler arasında bankacılık ve sigortacılık faaliyetleri (sigorta acenteliği hariç), döviz bürosu faaliyetleri. Eğer yapacağınız iş türü yukarıda sayılan işlerden değilse limited şirket kurmanız daha az maliyetli ve daha az iş yükü olması nedeniyle daha mantıklıdır.

Şirket kuruluşunda gerekli evraklar ve yapılacak işlemler nelerdir?

  • Ana sözleşmesinin hazırlanması. (Ana sözleşme şirketin ünvanının, adresinin, ortaklarının bilgilerinin yer aldığı sözleşmedir. )
  • Mersis kayıt işlemi.
  • Noter huzurunda hazırlanmış imza beyannamesi.
  • Ana sözleşmenin noter tarafından tasdiklenmesi sonrasında ilgili vergi dairesinden vergi numarasının alınması,
  • Vergi numarası ve ana sözleşme ile bankada sermaye tutarının dörtte biri (1/4) oranında bedelin bloke hesaba yatırılması.
  • Ticaret sicil ve ticaret odasına gerekli harçların yatırılmasıyla yapılacak şirket kuruluş tescil başvurusu.
  • Şirket kuruluşunun ticaret sicil gazetesinde ilan edilmesi.
  • İmza sirkülerinin hazırlanması.
  • Tescil işlemi tamamlandıktan sonra vergi dairesine işe başlama dilekçesinin verilmesi.
  • Vergi dairesi tarafından yoklama memurunun görevlendirilmesi, adreste işyerinin faal olup olmadığının tesbiti.

Şirket ne kadar sürede kurulur?

Yukarıda da yazıldığı gibi birçok kuruma başvuru yapılması nedeniyle limited şirket kuruluş işlemleri süre olarak değişiklik göstermektedir. Fakat kuruluş süresi ortalama 5-10 gün içerisinde tamamlanmış olur.

Sermaye bloke bedeli ne zaman geri alabilirim?

Şirket faaliyetlerinizde paranın kullanılabilmesi için yukarıda sayılı şirket kuruluş aşamalarının tamamlanmış vergi levhasının hazır hale gelmiş olması gerekmektedir.

Şirket kuruluş masrafı ne kadar tutar?

Kuruluş masrafları şirketin faaliyet konusuna, ortak sayısına, müdür sayısına, koyulacak sermaye tutarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. O nedenle limited şirket kuruluş masrafı her firma için değişiklik göstermektedir.

Previous Şahıs İşletmeleri Avantajları Dezavantajları Şirketlerden Farkları
Next Şahıs Şirketleri Nasıl Kurulur? Bilmeniz Gerekenler

Yazar Hakkında

Ahmet Şengül - SMMM
Ahmet Şengül - SMMM 58 gönderiler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını 2011 yılında kazandıktan sonra 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde açtığı Mali Müşavirlik bürosuyla hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

Şirket Kuruluş

Yabancı Uyrukluların Şirket Kuruluşu

Yabancı Uyrukluların Şirket Kuruluşu Yabancı Uyruklu Kişilerin Türkiye’de Şirket Kurabilmeleri İçin Gerekli Olan İşlemler ve İstenen Evraklar.

Şirket Kuruluş

Limited Şirketler

Limited şirketler asgari 10.000 TL sermaye ile en az bir ve en fazla elli kişi tarafından kurulan Türk Ticaret Kanununda sermaye şirketi sınıfında bulunan şirket türüdür.

Şirket Kuruluş

Şahıs İşletmeleri

Şahıs işletmeleri gerçek kişilerin (18 yaşını doldurmuş) açtıkları işletmelerdir. Tek kişi ile kurulabilmektedir ve fatura ve diğer evraklarda şahsın ismi ve TC kimlik numarası kullanılmaktadır.

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Bu gönderiye yorum yapan ilk siz olun

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.