Fazla Sürelerle Çalışma, Mesai Hesaplama

Fazla Sürelerle Çalışma, Mesai Hesaplama

FAZLA MESAİ ve FAZLA SÜRELİ ÇALIŞMALAR

1- FAZLA SÜRELERLE ÇALIŞMA

Iş kanununa gore haftalık çalışma süresi 45 saat olarak belirlenmiştir. Fakat işçi ile işveren bu 45 saatlik süreyi isterlerse kısaltabilirler. 45 saatin altında çalışma yapan işyerlerinde fazla sürelerle çalışma yapılabilir. Sözleşmede bulunan çalışma süresiyle yasal çalışma süresi bulunan 45 saatlik sure arasındaki fark fazla sürelerle çalışma Kabul edilmiştir. Fazla sürelerle çalışmada normal mesai Ücretine %25 eklenerek hesaplama yapılır.

 

2- FAZLA MESAİ

Iş kanununun belirlediği 45 saatin üzerinde çalışma yapılırsa fazladan yapılan bu çalışma sürelerine fazla mesai denilmektedir. Fazla mesai ücreti normal mesai ücretine %50 eklenerek hesaplama yapılır.

Fazla çalışma süresi günde 3 saati geçemez.

Fazla çalışılacak günlerin toplamı yılda 90 günü ( 270 saati ) geçemez.

Her bir saat fazla çalışma için verilecek ücret normal çalışma saati ücretinin % 50 arttırılmasıyla hesaplanır.

Fazla çalışmalarda yarım saate kadar olan çalışmalar yarım saat olarak Kabul edilir. Örneğin 3 saat 18 dk = 3:30 olarak hesaplanır.

Fazla çalışmalarda yarım saati aşan çalışmalarda ise 1 saat olarak Kabul edilir. 4 saat 49 dk = 5 saat olarak Kabul edilir.

Ulusal bayram ve  dini bayram gibi genel tatil günlerinde çalışılması durumunda alınan normal ücretin 2 kat fazlası ödenmelidir.

Vardiyalı çalışan iş yerlerinde haftasonu tatili hafta içi herhangi bir günde ise o kişiye Pazar günü çalıştığı için fazladan mesai ücreti verilmez.

 

Eğer yapılan sözleşmede haftalık çalışma süresi 35 saat olarak belirlenmişse aşağıdaki tablodaki gibi 35 saate kadar olan çalışma normal çalışma süresi olarak dikkate alınırken. 35-45 saat arasındaki çalışmalar fazla süreli çalışma, 45 saatin üzerindeki çalışmalar ise fazla mesai olarak kabul edilmektedir.

Fazla sureli

Fazla mesai

0 SAAT                                       35 SAAT           45 SAAT            60 SAAT

 

 

FAZLA MESAİ ÜCRETİNİN HESAPLANMASI

SAAT ÜCRETİ = BRÜT MAAŞ / 30 / 7,5

FAZLA ÇALIŞMA ÜCRETİ        = HAFTA İÇİ MESAİ SAATİ * 1,25 * SAAT ÜCRETİ

FAZLA MESAİ ÜCRETİ             = HAFTA İÇİ MESAİ SAATİ * 1,5 * SAAT ÜCRETİ

HAFTA SONU MESAİ TUTARI             = HAFTA SONU MESAİ SAATİ * 2 * SAAT ÜCRETİ

FAZLA MESAİ ÜCRETİ              = HAFTA İÇİ MESAİ TUTARI + HAFTA SONU MESAİ TUTARI

Previous Kıdem Tazminatı Alabilmek İçin Gerekenler
Next Kdv Hesaplama

Yazar Hakkında

Ahmet Şengül - SMMM
Ahmet Şengül - SMMM 58 gönderiler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını 2011 yılında kazandıktan sonra 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde açtığı Mali Müşavirlik bürosuyla hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

Sosyal Güvenlik

Kıdem Tazminatı Alabilmek İçin Gerekenler

Kıdem tazminatı tek taraflı olarak alınan bir tazminat türüdür. Yani kıdem tazminatı sadece işverenin hak ettiği bir tazminat türüdür.

Sosyal Güvenlik

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır

Kıdem tazminatı hesaplaması yapabilmek için işe giriş ve işten çıkış tarihleri arasında kalan sürenin hesaplanması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik

İş Kanunu

4857 sayılı iş kanunu ile ilgili olarak hazırlanmış olan özet içerik. İşçinin haklı nedenle sözleşmesini feshetmesi şartları.