Expo İzmir Hakkında

Expo İzmir Hakkında

Dünya Küçük, İzmir Büyük!

Nüfus: 3.965.232 (2011)
Şehir Nüfus Oranı: %91,13 (2009)
Yüzölçümü: 12.003 km2 (2011)
Ortalama Yaş: 33,7 (2011)
İzmir, Türkiye’nin batısında bulunan ve yüzyıllardır onu gören herkesi kendisine hayran bırakan 8500 yıllık bir Ege efsanesidir. Dünyanın en güzel ikliminde kurulmuş şehri, Victor Hugo’nun “prenses”idir. Kuruluşu MÖ 6500 yıllarına kadar uzanan İzmir, Hititler, Frigyalılar, İyonlar, Lidyalılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Moğollar ve Osmanlılar gibi birçok büyük medeniyete ev sahipliği yapmıştır.
Bir liman şehri olması nedeniyle çağlar boyunca bölgesinin ideal ticaret merkezlerinden biri olan İzmir, bugün Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu modern Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük 3. şehridir. İzmir, sadece Türkiye’de değil, Doğu Akdeniz’de de her geçen gün artan önemiyle isminden söz ettirmeye devam etmektedir.
1.İzmir, Türkiye’nin Asya ile Avrupa’yı, Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan eşsiz coğrafyası üzerinde, benzersiz bir noktadadır.
2.İzmir, fuarlar ve kongreler kentidir. Türkiye’nin ilk uluslararası genel ticaret fuarı olan “İzmir Enternasyonal Fuarı” ile 81 yıllık fuar deneyimine sahiptir. Dünyanın önde gelen ihtisas fuarlarından, İzmir ile özdeşleşen ve bugün itibariyle yurtdışında marka haline gelen Mermer Fuarı ile beraber yılda 40 civarında fuar gerçekleştirilmektedir.
.İzmir, bir ticaret kentidir; ihracatın ithalatı karşılama oranında ülkede ikinci sıradadır.
4.İzmir, bir sanayi kentidir; İzmir’de 19 organize sanayi bölgesi, 2 serbest bölge bulunmaktadır.
5.İzmir, bir liman kentidir; binlerce yıldır liman kenti olmuştur. Avrupa’nın ürünlerinin Asya’ya, Asya’nın ürünlerinin Avrupa’ya ulaştırılmasında önemli bir duraktır.
6.İzmir, bir üniversiteler kentidir. Dokuz üniversitesi vardır.
7.İzmir, bir turizm kentidir; kent içi ve çevresi zengin turizm potansiyeli barındırmaktadır. Etrafı denizle sarılı güzel İzmir’de yılda ortalama 300 güneşli gün yaşanır.
8.İzmir, bir tarih ve arkeoloji kentidir; kent içi ve çevresi, tarihi ve arkeolojik zenginliklerle donanmıştır. Efes, Bergama, Agora ve Meryem Ana Evi İzmir’in 8500 yıllık tarihinin en iyi bilinen örnekleridir.
9.İzmir, barışın ve hoşgörünün kentidir; medeniyet ve dinler çatışmasının giderek tırmandığı dünyamızda bir hoşgörü ve barış noktası olarak İzmir, tarihten bugüne üstlendiği bu misyonu EXPO 2020 adaylığı ile pekiştirecektir.
10.İzmir, bir kültür ve sanat kentidir; binlerce yıllık geleneği ile farklı kültürlerin ve sanat dallarının merkezi olmuş, birçok uluslararası kültür sanat etkinliğine ev sahipliği yapmış, estetiğin yaratıcılıkla buluştuğu bir coğrafya olmuştur.
11.İzmir, uluslararası organizasyonlar kentidir; 1971 yılında ilk sınavını Akdeniz Olimpiyatları’nı organize ederek vermiştir. Fuarlar ve diğer uluslararası kültür sanat etkinliklerinin yanı sıra EXPO 2020 yolculuğunda önemli bir sınav olarak gördüğü; UNIVERSIADE 2005 organizasyonunu büyük bir başarıyla gerçekleştirerek, en iyiler arasına girmeyi başarmıştır.
12.İzmir, bir gelişim, değişim ve dönüşüm kentidir.
13.İzmir, yaşam kalitesi sürekli gelişen, eğitimli bir kenttir.
14.İzmir’de hava, kara ve deniz ulaşımı sürekli ve planlı şekilde gelişmektedir.
15.İzmir, genç nüfusu ile dinamik ve sürekli değişen bir kenttir.
Previous Hibe Veren 10 Kalkınma Ajansı
Next Dönem Sonu Muhasebe İşlemleri

Yazar Hakkında

Ahmet Şengül - SMMM
Ahmet Şengül - SMMM 58 gönderiler

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ünvanını 2011 yılında kazandıktan sonra 2012 yılında İzmir'in Konak ilçesinde açtığı Mali Müşavirlik bürosuyla hizmet vermektedir.

İlginizi çekebilecek diğer başlıklar

İzmir

Projem İzmir

Projem İzmir, Bir projeniz var ve hayata geçirmek için finansal destek arıyorsunuz. Ulusal veya uluslararası fonlardan yararlanın.